Adres

İskenderpaşa Mahallesi, Kıztaşı Cd. no16,Fatih/İstanbul

Telefon numarası

‏905496992016 -905496982016

Çalışma saatleri

10:00 AM - 08:00 PM

Balın sağlık ve vücut için faydaları

Balın faydaları tarih boyunca bilinmekte olup, geleneksel ve alternatif tıpta vücudun genel sağlığını geliştirmenin yanı sıra yara ve yanıkları tedavi etmek gibi birçok terapötik amaç için kullanılmıştır.

 

Farklı bal türleri vardır ve hepsi birçok sağlık yararı ile karakterize edilir, ancak özellikle bazı besin maddelerini yok eden yüksek ısıya maruz kalmamış ham, pastörize edilmemiş baldan elde edilebilecek balın bazı faydaları vardır. ve baldaki faydalı bileşikler.

 

Bu yazıda, balın en belirgin faydaları ve faydalarını elde etmek için diyete nasıl dahil edilebileceği hakkında bilgi edinin.

balın faydaları

Bal, antioksidanların yanı sıra demir, çinko, kalsiyum, magnezyum, C vitamini ve bazı B vitamini türleri gibi birçok önemli mineral ve vitamin içerir. Ayrıca yağ, kolesterol ve sodyum içermez ve bu bileşenler ve özellikler, kendine özgü faydalarının sağlanmasına katkıda bulunur.

 

Balın faydaları şunları içerir:

 

Yara iyileşmesini ve yanık iyileşmesini teşvik edin

Balın topikal olarak kullanılması, aşağıdaki faydalarından dolayı yara ve yanıkların tedavisinde yardımcı olur:

 

Doğal bir antiseptik görevi gördüğü için balın antibakteriyel ve antibakteriyel özelliğinden dolayı yaralarda enfeksiyon riskini azaltır.
Bal, yaralanma bölgesinden suyun emilmesine katkıda bulunan yüksek seviyelerde glikoz ve fruktoz bileşikleri içerdiğinden, iyileşme sürecini ve doku yenilenmesini artırır.
Balın antiinflamatuar özelliğinden dolayı şişlik ve ağrıyı azaltır.

Ayrıca, diyabetik ayaklı 63 tip 2 diyabetik hastayı içeren bir çalışmanın sonuçları, balın diyabetik ayak ülserlerini tedavi etmede ve diyabetik ayak ülserlerini önlemede etkinliğini gösterdiğinden, balın tedavi etmeye yardımcı olabileceği yara türleri arasında diyabetik ayakla ilgili yaralar veya ülserler yer alır. amputasyon gibi ciddi komplikasyonlar.

 

Bal uçuk, sedef hastalığı, egzama ve akne gibi bazı cilt problemlerini ve hastalıkları tedavi etmeye de yardımcı olabilir. Bununla birlikte, cilde topikal olarak uygulanabilecek balın tıbbi kalitede ve gerekli standartlara göre sterilize edilmiş olması gerektiği unutulmamalıdır.

 

Kalp hastalığının önlenmesi

Doğal bal yemek, kalp hastalıklarını önlemede rol oynayan polifenoller gibi antioksidanları artırır. Kalbin sağlıklı kalmasına da katkıda bulunan balın faydaları arasında şunlar yer alır:

Kan basıncını düşürmek.
Zararlı kolesterol ve trigliserit seviyelerinin düşürülmesi.
Sağlıklı hücrelerde oksidatif stres riskini azaltın.

 

Bağışıklığı güçlendirin ve enfeksiyonla savaşın

Ham bal, vücudun bağışıklığını artıran ve hücrelere zarar veren, yaşlanma sürecini hızlandıran ve kanser gibi bazı hastalıkların gelişimine katkıda bulunan serbest radikallerin zararlı etkisini azaltmak için çalışan flavonoidler ve fenolik asitler gibi birçok antioksidan içerir. ve diyabet.

 

Ayrıca ham bal, doğal bir antiseptik olan hidrojen peroksit gibi antibakteriyel ve antifungal bileşikler içerir, bu nedenle ham balın faydalarından biri, aşağıdakiler gibi yaygın hastalıklara neden olan bazı bakteri türleriyle savaşmaya veya onları öldürmeye katkıda bulunmasıdır:

Escherichia coli, gıda zehirlenmesine ve yara enfeksiyonuna neden olan bir bakteridir.
Staphylococcus aureus veya Staphylococcus aureus, dermatitin nedenlerinden biridir.
Helicobacter pylori veya Helicobacter pylori, mide ülserlerinin ve kronik gastritin nedenlerinden biridir.
Öksürük ve boğaz ağrısı tedavisi

Bal, inatçı bir öksürüğü öksürük önleyici ilaç dekstrometorfan kadar etkili bir şekilde bastırır. Ayrıca boğaz ağrısı ve üst solunum yollarına neden olan bakterileri öldürmeye yardımcı olur.

Balın öksürükleri yatıştırmadaki etkinliği balın özellikle çocuklar için en önemli faydalarından biridir çünkü reçetesiz satılan öksürük ilaçlarına alternatif olarak kullanılabilir ve olası yan etkilerden kaçınılabilir. Bal, öksürmekten muzdarip çocukların uyku kalitesinin iyileştirilmesine de katkıda bulunabilir.

 

Ancak bal, bir yaşın altındaki çocuklarda gıda zehirlenmesine veya içerdiği Clostridium botulinum adı verilen vücudun henüz direnemediği bakteri türlerinden biriyle enfeksiyona neden olabileceğinden kullanılmamalıdır.

 

Sindirim bozukluklarının tedavisi

Bal GÖRH veya mide ekşimesini önlemeye yardımcı olur. Balın yemek borusunu ve mideyi kaplayan kalın, viskoz bir dokusu vardır, böylece mide asidinin ve asit geri akışına neden olan sindirilmemiş gıdaların yukarı akışını azaltır veya sınırlandırır.

 

Aynı şekilde bal, sindirim sisteminde doğal olarak bulunan ve sindirim sürecinin düzgün çalışmasına yardımcı olan faydalı bakteriler için gıda olan hayati gıdalardan biri olarak kabul edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir